Sneaky Savings ~ Cross Check Your Store Apps

Compare the price on items in the store sale flyer against the store app. Occasionally there are significant money savings on the app that are not in the flyer. Also, with toilet paper, always calculate your toilet paper price per square, not per roll. Roll length varies dramatically by manufacture.

Sweat Equity Tip

Always check your sales flyer items against the store app, it could save you extra money on your grocery bill. Recently, as I was perusing the weekly sales flyers in my local newspaper, I came across a stellar deal on posh toilet paper; Royale Velour Plush and Thick (30 large rolls = 80 rolls). Normally I purchase Presidents Choice Club Pack, Super Soft (30 jumbo rolls = 100 rolls), because at $17.98/case ($0.0014 per square) I have not yet found a better regular price on this fleeting  necessity. The regular price on the Royale was $23.97 ($0.0042 per square) and the sale price was $14.97 ($0.0026 per square). That in itself was a boon for some “Treat Yo Self” TP.

I tend to shop at this particular store using the phone app as they offer free shipping and free grocery order collection. When I logged onto the app to make my purchase, the sale price did not register as $14.97 per case, it registered as $10 per case ($0.0018 per square)! I promptly ordered 10 cases and adjusted that month’s grocery list to accommodate this stunner in the budget.

It has been an adjustment getting used to the “fancy” TP; a bit like grappling with a balled up Sherpa sofa blanket. “Swanky” was the word that came to mind as I tried to shove what felt like a 4” x 4”  square bath towel in my ear to clean it out after a shower. I actually found that I prefer the less plush variety and couldn’t help but consider separating the ply’s. Maybe get a little extra bang for my buck and double the dollar value while still getting the square footage necessary to complete the mission sans ground zero breach.

Frugal Fundamental:

Compare the price on items in the store sale flyer against the store app. Occasionally there are significant money savings on the app that are not in the flyer. Also, with toilet paper, always calculate your toilet paper price per square, not per roll. Roll length varies dramatically by manufacture.

Always calculate your toilet paper price per square, not per roll. Roll length varies dramatically by manufacture. As in the example above, even though the Royale was discounted by $13.97 per case it was still $0.0004 per square more expensive than the PC brand’s regular price. The equation is as follows:

# of sheets per roll X # of rolls per case = Total # of sheets per case → (Case price ÷ Total # of sheets per case = price per sheet)

Penny

I'm a frugal, city dwelling, "homestead where you're at" blogger with a passion for saving a buck (in often creative ways). I really enjoy sharing my money saving tips and sweat equity methods to help others struggle less financially.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

11 Shares
Share11
Tweet
Pin
Share